duminică, 22 noiembrie 2015

Proiect didactic Oferirea de sfaturi și învățături clasa a II-a

Proiect didactic
Data:  20.11.2015
Școala: Școala Gimnazială „Ioan Alaxandru Brătescu-Voinești” Târgoviște
Profesor :  Cristea Edith-Nicoleta
Clasa: a II-a
Disciplina: Religie Ortodoxă
Titlul lecției: Oferirea de sfaturi și învățături
Tipul lecției: mixtă
Durata lecției: 50 min
Obiective operaționale
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1 Să ofere exemple de sfaturi pe care le pot oferi/respecta.
O2 Să memoreze câteva strofe dintr-o poezie care cuprinde sfaturi.
Strategia didactică:
1.       Strategia didactică: Metode şi procedee: conversaţia, argumentarea, explicaţia, exemplul, observaţia, exercițiul, povestirea, problematizarea;
2.       Mijloace de învăţământ: auxiliar de religie pentru clasa a II, fișa de lucru;
3.       Forme de organizare ale activităţii elevilor: activitate frontală, individuală;
Bibliografie:
1.       ****Mica Biblie, ed. I.B.M.B.O.R., București, 1984. http://www.librariaortodoxia.ro/carti-ortodoxe/mica-biblie_863http://www.editurapatriarhiei.ro/librarie.php


  1. ***Trăirea învățăturii de credință. Activități didactice pentru ora de religie creștin ortodoxă - clasa a II-a, ed. Partoș, Timișoara, 2013.
  2. ***Micul Creștin Talentat, 24 activități pentru ora de Religie, Sinapsis, Cluj-Napoca, 2012.
  3. Muha, Camelia, Mocanu, Elena,  Religie. Caiet pentru elevi, clasa II, ed. Sf. Mina, Iași, 2014.
  4. Șebu, Preot prof. univ. dr. Sebastian, Opriș, Prof. Monica, Opriș, Prof. Dorin, Metodica predării Religiei, ed. Reîntregirea, Alba Iulia, 2000.

Sfatul cel bun
Traian Dorz
El îți privește pașii
Și-i numără mereu,
Copilul meu ascultă,
Să fugi de orice-i rău.

Iisus ți-ascultă vorba
Și-o scrie-n Cartea Lui,
Copila mea ascultă,
Tu rele să nu spui.

Iisus își vede gândul,
Și îngerașul Său,
Copilul meu ascultă.
Să nu gândești vreun rău.

Dacă-L iubiți pe Domnul
Și vreți să fiți ai Săi,
Copiii mei de-acum,
Deloc să nu fiți răi
Desfășurarea lecției:


Etapele lecției/Timp
Obiectivele operaționale
Elementele de conținut
Strategia didactică (metode, mijloace, forme de organizare)
Instrumente de evaluare
Activitatea profesorului
Activitatea elevului
Metode și mijloace de învățământ
Forme de organizare
Momentul organizatoric
5 min

Salutul, Rugăciunea.
Elevii răspund la salut, spun rugăciunea împreună cu profesorul.
Conversația,
Rugăciunea,
Conversația.
Activitate frontală, activitate individuală.

Actualizarea cunoștințelor
5 min

Profesorul pune elevilor următoarele întrebări:
1.       „Despre ce am învățat data trecută?”
2.       Ce sfat ne dă Domnul Iisus Hristos?”
3.       „Ce sfat ne dă medicul?”
4.       „Ce sfat ne dă pompierul?”
5.       „Ce sfaturi dau părinții?”


Elevii răspund la întrebări:
1.       „Data trecută am învățat despre sfaturi și învățături”.
2.       „Domnul Iisus Hristos ne dă sfatul să fim blânzi ca porumbei și înțelepți ca șerpi”.
3.       „Să ne spălăm pe mâini ca să nu ne îmbolnăvim”.
4.       „Pompierul ne spune să nu ne jucăm cu chibriturile, căci am putea declanșa un incendiu”.
5.       „Părinții ne spune să-i ascultăm pentru că și eu au fost copii ca și noi și știu ce ni s-ar putea întâmpla”.


Conversația.
Activitate frontală,
Activitate individuală.
Aprecieri verbale.
Anunțarea titlului lecției noi și prezentarea obiectivelor propuse
3 min

Profesorul îi anunță pe elevi că vor continua cu lecția despre sfaturi, dar de această dată cu ce sfaturi ar putea da ei și cu o activitate practică: Copacul sfaturilor.
Elevii ascultă explicația cu atenție.
Explicația.

Activitate frontală.
Aprecieri verbale.
Comunicarea cunoștințelor
15 min






O1



O2
Profesorul folosindu-se de problematizare le cere elevilor să se gândească la însușirile unui bun creștin ce respectă sfaturile Domnului Iisus Hristos intervenind din când în când cu câte o însușire negativă: egoist, neascultător, nepăsător.
Profesorul împarte elevilor fișa de lucru cu copacul sfaturilor și poezia lui Traian Dorz Sfatul cel bun.
„Sfatul cel bun
Train Dorz
El îți privește pașii
Și-i numără mereu,
Copilul meu ascultă,
Să fugi de orice-i rău.

Iisus ți-ascultă vorba
Și-o scrie-n Cartea Lui,
Copila mea ascultă,
Tu rele să nu spui.

Iisus își vede gândul,
Și îngerașul Său,
Copilul meu ascultă.
Să nu gândești vreun rău.

Dacă-L iubiți pe Domnul
Și vreți să fiți ai Săi,
Copiii mei de-acum,
Deloc să nu fiți răi”.
Profesorul cere elevilor să citească poezia și învăță cu ei două strofe la alegerea lor.
Elevii dau exemple de însușiri bune: iertător, harnic, milostiv, blând, credincios, cinstit etc, iar când profesorul intervine cu sfaturile negative ei afirmă că nu așa face un bun creștin.
Elevii citesc poezia.
Explicația,
Conversația,
Observația
Descrierea,
Problematizarea

Activitate frontală,
Activitate individuală.

Aprecieri verbale.
Fixarea noilor cunoștințe
10 min

Profesorul cere elevilor ca să transcrie versurile din care rezultă sfaturile de pentru copii pe frunzele copacului. Fiecare sfat pe câte o frunză, iar apoi să decupeze frunza și să o lipească de copac.
Elevii găsesc sfaturile pe care le scriu pe frunze și apoi lipesc frunza de copac și colorează fișa:
·         Să fugi de orice-i rău
·         Tu rele să nu spui.
·         Să nu gândești vreun rău.
·         Deloc să nu fiți răi.


Fișa de lucru.

Exercițiul.
Activitate frontală,
Activitate individuală.
Aprecieri verbale.
Aprecierea, asocierea, generalizarea
5 min

Profesorul le explică elevilor că trebuie să dea sfaturi bune, dar trebuie să și respecte. Pentru că dacă oferim sfaturi bune și încercăm să le respectăm Dumnezeu ne va răsplăti însutit. Sfatul cel mai de preț care trebuie respectat este participarea la slujbele din Biserică.
Elevii ascultă explicația cu atenție.
Explicația,
Descrierea.


Activitate suplimentară
2

Li se comunică elevilor ca activitate suplimentară că au de participat la Sfânta Liturghie.
Elevii ascultă și notează activitatea în caiete.
Metoda îndrumării teoretice și practice.
Activitate frontală. Activitate individuală.

Încheierea
5 min

Rugăciunea, salutul.
Elevii spun rugăciunea și răspund la salut.

Activitate frontală.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu