duminică, 22 noiembrie 2015

Proiect didactic Oferirea de sfaturi și învățături clasa a II-a

Proiect didactic
Data:  20.11.2015
Școala: Școala Gimnazială „Ioan Alaxandru Brătescu-Voinești” Târgoviște
Profesor :  Cristea Edith-Nicoleta
Clasa: a II-a
Disciplina: Religie Ortodoxă
Titlul lecției: Oferirea de sfaturi și învățături
Tipul lecției: mixtă
Durata lecției: 50 min
Obiective operaționale
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1 Să ofere exemple de sfaturi pe care le pot oferi/respecta.
O2 Să memoreze câteva strofe dintr-o poezie care cuprinde sfaturi.
Strategia didactică:
1.       Strategia didactică: Metode şi procedee: conversaţia, argumentarea, explicaţia, exemplul, observaţia, exercițiul, povestirea, problematizarea;
2.       Mijloace de învăţământ: auxiliar de religie pentru clasa a II, fișa de lucru;
3.       Forme de organizare ale activităţii elevilor: activitate frontală, individuală;
Bibliografie:
1.       ****Mica Biblie, ed. I.B.M.B.O.R., București, 1984. http://www.librariaortodoxia.ro/carti-ortodoxe/mica-biblie_863http://www.editurapatriarhiei.ro/librarie.php


  1. ***Trăirea învățăturii de credință. Activități didactice pentru ora de religie creștin ortodoxă - clasa a II-a, ed. Partoș, Timișoara, 2013.
  2. ***Micul Creștin Talentat, 24 activități pentru ora de Religie, Sinapsis, Cluj-Napoca, 2012.
  3. Muha, Camelia, Mocanu, Elena,  Religie. Caiet pentru elevi, clasa II, ed. Sf. Mina, Iași, 2014.
  4. Șebu, Preot prof. univ. dr. Sebastian, Opriș, Prof. Monica, Opriș, Prof. Dorin, Metodica predării Religiei, ed. Reîntregirea, Alba Iulia, 2000.

Sfatul cel bun
Traian Dorz
El îți privește pașii
Și-i numără mereu,
Copilul meu ascultă,
Să fugi de orice-i rău.

Iisus ți-ascultă vorba
Și-o scrie-n Cartea Lui,
Copila mea ascultă,
Tu rele să nu spui.

Iisus își vede gândul,
Și îngerașul Său,
Copilul meu ascultă.
Să nu gândești vreun rău.

Dacă-L iubiți pe Domnul
Și vreți să fiți ai Săi,
Copiii mei de-acum,
Deloc să nu fiți răi
Desfășurarea lecției:


Etapele lecției/Timp
Obiectivele operaționale
Elementele de conținut
Strategia didactică (metode, mijloace, forme de organizare)
Instrumente de evaluare
Activitatea profesorului
Activitatea elevului
Metode și mijloace de învățământ
Forme de organizare
Momentul organizatoric
5 min

Salutul, Rugăciunea.
Elevii răspund la salut, spun rugăciunea împreună cu profesorul.
Conversația,
Rugăciunea,
Conversația.
Activitate frontală, activitate individuală.

Actualizarea cunoștințelor
5 min

Profesorul pune elevilor următoarele întrebări:
1.       „Despre ce am învățat data trecută?”
2.       Ce sfat ne dă Domnul Iisus Hristos?”
3.       „Ce sfat ne dă medicul?”
4.       „Ce sfat ne dă pompierul?”
5.       „Ce sfaturi dau părinții?”


Elevii răspund la întrebări:
1.       „Data trecută am învățat despre sfaturi și învățături”.
2.       „Domnul Iisus Hristos ne dă sfatul să fim blânzi ca porumbei și înțelepți ca șerpi”.
3.       „Să ne spălăm pe mâini ca să nu ne îmbolnăvim”.
4.       „Pompierul ne spune să nu ne jucăm cu chibriturile, căci am putea declanșa un incendiu”.
5.       „Părinții ne spune să-i ascultăm pentru că și eu au fost copii ca și noi și știu ce ni s-ar putea întâmpla”.


Conversația.
Activitate frontală,
Activitate individuală.
Aprecieri verbale.
Anunțarea titlului lecției noi și prezentarea obiectivelor propuse
3 min

Profesorul îi anunță pe elevi că vor continua cu lecția despre sfaturi, dar de această dată cu ce sfaturi ar putea da ei și cu o activitate practică: Copacul sfaturilor.
Elevii ascultă explicația cu atenție.
Explicația.

Activitate frontală.
Aprecieri verbale.
Comunicarea cunoștințelor
15 min






O1



O2
Profesorul folosindu-se de problematizare le cere elevilor să se gândească la însușirile unui bun creștin ce respectă sfaturile Domnului Iisus Hristos intervenind din când în când cu câte o însușire negativă: egoist, neascultător, nepăsător.
Profesorul împarte elevilor fișa de lucru cu copacul sfaturilor și poezia lui Traian Dorz Sfatul cel bun.
„Sfatul cel bun
Train Dorz
El îți privește pașii
Și-i numără mereu,
Copilul meu ascultă,
Să fugi de orice-i rău.

Iisus ți-ascultă vorba
Și-o scrie-n Cartea Lui,
Copila mea ascultă,
Tu rele să nu spui.

Iisus își vede gândul,
Și îngerașul Său,
Copilul meu ascultă.
Să nu gândești vreun rău.

Dacă-L iubiți pe Domnul
Și vreți să fiți ai Săi,
Copiii mei de-acum,
Deloc să nu fiți răi”.
Profesorul cere elevilor să citească poezia și învăță cu ei două strofe la alegerea lor.
Elevii dau exemple de însușiri bune: iertător, harnic, milostiv, blând, credincios, cinstit etc, iar când profesorul intervine cu sfaturile negative ei afirmă că nu așa face un bun creștin.
Elevii citesc poezia.
Explicația,
Conversația,
Observația
Descrierea,
Problematizarea

Activitate frontală,
Activitate individuală.

Aprecieri verbale.
Fixarea noilor cunoștințe
10 min

Profesorul cere elevilor ca să transcrie versurile din care rezultă sfaturile de pentru copii pe frunzele copacului. Fiecare sfat pe câte o frunză, iar apoi să decupeze frunza și să o lipească de copac.
Elevii găsesc sfaturile pe care le scriu pe frunze și apoi lipesc frunza de copac și colorează fișa:
·         Să fugi de orice-i rău
·         Tu rele să nu spui.
·         Să nu gândești vreun rău.
·         Deloc să nu fiți răi.


Fișa de lucru.

Exercițiul.
Activitate frontală,
Activitate individuală.
Aprecieri verbale.
Aprecierea, asocierea, generalizarea
5 min

Profesorul le explică elevilor că trebuie să dea sfaturi bune, dar trebuie să și respecte. Pentru că dacă oferim sfaturi bune și încercăm să le respectăm Dumnezeu ne va răsplăti însutit. Sfatul cel mai de preț care trebuie respectat este participarea la slujbele din Biserică.
Elevii ascultă explicația cu atenție.
Explicația,
Descrierea.


Activitate suplimentară
2

Li se comunică elevilor ca activitate suplimentară că au de participat la Sfânta Liturghie.
Elevii ascultă și notează activitatea în caiete.
Metoda îndrumării teoretice și practice.
Activitate frontală. Activitate individuală.

Încheierea
5 min

Rugăciunea, salutul.
Elevii spun rugăciunea și răspund la salut.

Activitate frontală.

joi, 11 iulie 2013

Temă de vacanță pentru elevi

  • Vizitați cele mai frumoase mănăstiri din România și realizați un videoclip, folosind aplicaţia Windows Movie Maker, cu tema “HRISTOS ÎN MIJLOCUL NOSTRU”.

BLOGUL ÎN EDUCAŢIE


Calculatorul este foarte util atât elevului, cât şi profesorului, însă folosirea acestuia trebuie realizată astfel încât să îmbunătăţească calitativ procesul instructiv-educativ, nu să îl îngreuneze. Calculatorul trebuie folosit astfel încât să urmărească achiziţionarea unor cunoştinţe şi formarea unor deprinderi care să permită elevului să se adapteze cerinţelor unei societăţi aflată într-o permanentă evoluţie.

Utilizarea noilor tehnologii în educaţie a mutat accentul de la acumularea de cunoştinţe către acumularea de aptitudini şi competenţe practice necesare atingerii scopului învăţării.

Folosirea blogului şi a altor resurse IT, ca mijloc de comunicare şi colaborare eficientă, implică planificarea cu mare atenţie a obiectivelor operaţionale, a conţinuturilor învăţării.

Ce este un blog? Denumirea lui provine din limba engleza, de la expresia web blog, care înseamnă jurnal web pe internet, un jurnal online ce contine articole scrise periodic pe diverse teme, afișate în ordine cronologică inversă ( cele mai proaspete apar imediat, sus, la vedere ), oferind informații, comentarii și opinii în legatură cu unul sau mai multe domenii: politica, moda, relații publice, viața personală a autorului, etc. Utilizatorii își publică liber gândurile, fotografiile pe internet accesând softul blogului, iar vizitatorii se loghează pentru a răspunde , creand șiruri de discuții ce pot fi arhivate și accesate oricând.

De ce sa utilizez un blog ca profesor? Raspunsul e simplu: am la dispozitie un mijloc eficient de comunicare, materialele postate vor fi la îndemână elevilor, care pot face comentarii despre modul in care profesorul se face înteles sau nu la clasă, pot participa activ la construirea de cunoștinte, combinând tipurile de învățare formală, informală, nonformală. Spre deosebire de un site, pot adăuga conțintul (articole, poze, video) pe blog chiar dacă mă aflu departe de computerul personal, de casă, oraș etc. Când vine vorba de postare online, elevii fac o muncă de o mai bună calitate: un motiv ar fi acela al simțului datoriei față de prietenii lor din aceeași clasă care se bazează unul pe altul pentu a aduce o contributie adecvată la pagina clasei, iar un altul ar putea fi dorința de a nu fi stânjeniți când colegii le vor vedea munca. Pentru școală poate fi o modalitate eficientă de promovare a ofertei educaționale.

Un blog bine configurat şi utilizat reflectă activitatea unei persoane.

Am creat blogul intitulat “RELIGIA IUBIRII”, l-am personalizat, l-am configurat şi am postat pe el diverse materiale.

Am postat tema pentru vacanţă pentru elevii mei, astfel încât să-i determine să utilizeze blogul.

Tema constă în realizarea unui videoclip, folosind aplicaţia Windows Movie Maker, cu tema “HRISTOS ÎN MIJLOCUL NOSTRU”.

Această modalitate de comunicare prezintă avantaje, cât şi dezavantaje, dar se dovedeşte oportună utilizarea blogului, deoarece îi atrage pe elevi, îi ajută să comunice eficient, le oferă exemple de bună-practică, îi motivează şi îi stimulează.

Dacă ne dorim ca folosirea blog-ului, alături de alte resurse IT, să devină un mijloc de comunicare şi colaborare educaţională eficient, trebuie să planificăm cu mare atenţie obiectivele operaţionale, conţinuturile învăţării, să creăm situaţii de învăţare eficientă şi instrumente de evaluare adecvate.

Un dezavantaj general al blog-urilor este modul în care sunt publicate însemnările . Uneori ti-e foarte greu să găsești informația relevantă atunci când ai nevoie de ea. Multe blog-uri sunt pur și simplu un infern de texte și link-uri, care nu au nici o noimă în momentul în care le descoperi. Există și o rezistență la schimbare din partea unor colegi, care nu consideră că acest mediu virtual de învățare este unul eficient, chiar în contextul unei proliferari a folosirii noilor tehnologii în educație.

Avantajele și dezavantajele blogging-ului sunt numeroase, dar în cele din urmă depinde de fiecare să decidă dacă un blog este sau nu o variantă care merită luată în calcul.